Často kladené otázky
Co je to dekarbonizace a jak funguje?
Dekarbonizace je odstranění nechtěných uhlíkových usazenin (karbonu) z oblasti spalovacího a výfukového systému motoru. V každém motoru se usazeniny vytváří během hoření a negativně ovlivňují chod jednotlivých součástek. Stroje Carbon Cleaner k dekarbonizaci využívají vodík, který svými vlastnostmi zkvalitňuje hoření a zajišťuje postupnou sublimaci usazenin, které tak ve formě plynu opouští motor.
Proč je dobré dekarbonizaci provádět?
Dekarbonizaci je dobré dělat hned z několika důvodů. Tím hlavním je ochrana drahých a důležitých součástek motoru (jako jsou vstřiky, ventily, pístní kroužky, turbo, dpf filtr a další). Odstraněním usazenin z těchto součástek se prodlouží životnost motoru a jejich správná funkce vede k navrácení výkonu motoru, lepší akceleraci, snížení emisí či snížené spotřebě.
Jak poznám, že dekarbonizaci potřebuji, kdy je dobré začít?
Nedá se jednoznačně určit, kdy je třeba dekarbonizaci provést. Každý majitel se ke svému vozu chová jiným způsobem (intervaly výměny oleje, jiné palivo, kratší/delší cesty atd).
Dekarbonizaci všeobecně doporučujeme u novějších vozidel začít provádět po prvních 50 000 km, ale jsou i vozy, které je vhodné dělat již dříve (vozidla, která jezdí převážně městský provoz).
Na jakém druhu vozidel se provádí?
Dekarbonizace je možné dělat na všech vozidlech. Děláme dieselové, benzínové i LPG/CNG vozy. Dekarbonizaci je možné provést na osobních vozidlech stejně tak jako na nákladních vozidlech, autobusech, motorkách či lodích.
Nehrozí poškození motoru?
Dekarbonizace je naprosto bezpečná, pokud se provádí správně.
Všechny naše stroje jsou vyrobeny v EU, mají veškeré certifikace. Působíme v 7 zemích EU u více jak 80 partnerů, kteří jsou zaučeni, jak se strojem pracovat. Vyčištěno je již přes 240 000 vozidel, riziko poškození je tedy naprosto minimální.
Jak často doporučujete opakovat?
Všeobecně se doporučuje dělat dekarbonizaci po 15 000 kilometrech. Je ovšem potřeba si uvědomit, že není 15 000 jako 15 000. Někteří tyto kilometry najedou po dálnici během 3 měsíců, jiní potřebují 2-3 roky, aby najely kilometry po městě.
Proto je dobré opakovat dekarbonizaci ideálně 1x ročně i u všech vozidel.
Je potřeba měnit olej?
Jelikož během procesu dochází k sublimaci usazenin (přeměně z pevného skupenství na plyn) a usazeniny opouští motor ve formě plynu, tak není třeba olej ani filtry.
Jak dlouho trvá celý proces?
Čas potřebný k dekarbonizaci se liší podle objemu motoru. Nejčastěji se provádí 60 minut (u objemu do 3 000 cm3) a 80 minut (nad 3 000 cm3). Je také potřeba několik minut na napojení stroje a u většiny poboček i na diagnostiku. Celkově i s přípravou je potřeba počítat zhruba s nějakými 70-90 minutami.
Kde vás mohu najít?
V ČR je aktuálně 11 stálých poboček, na Slovensku je 5 pobočky. Některé pobočky také dělají pravidelně výjezdy do jiných měst. Všechna místa se stálými pobočkami a výjezdovými místy můžete najít v naší interaktivní mapě.